Podnebne in geopolitične spremembe, evropski in nacionalni zakonodajni okvir ter pričakovanja družbe so pritiski in izzivi, ki krojijo vsakdan ter prihodnost slovenskega in evropskega kmetijstva.
Kmetje in njihove zadruge so se znašli tudi v preseku naraščajočih stroškov in cenovnih pritiskov globalizirane trgovine ter zunanjetrgovinske politike Evropske unije. Da se bomo lahko z izzivi soočili, potrebujemo stabilno in predvidljivo poslovno okolje ter biti prepoznani kot ključni deležniki, brez katerih ni prehoda v trajnostni prehranski sistem.
Krepitev pogajalske moči kmetov v verigah oskrbe s hrano je eden ključnih ciljev zadružnega poslovnega modela, ki je v celoti v lasti, upravljanju in nadzoru kmetov samih.
Da lahko kmetje s svojimi zadrugami to udejanjijo, potrebujejo okrepiti zadružne, t. j. kolektivne kapacitete za zbiranje in skladiščenje ter dodajanje vrednosti svojemu pridelku, kar dodatno spodbuja njihovo gospodarsko, okoljsko in socialno trajnost.
Poslovno povezovanje kmetov in ukrepi vezani na tovrstno povezovanje ter izzivi gospodarskega okolja in podnebnih sprememb so zato vsebine, ki jih nagovarjamo na letošnjem Kongresu Zadružne zveze Slovenije, 13. in 14. marca 2024 z naslovom:
Prvi dan kongresa se bo celostno naslovilo ključnost POVEZOVANJA:
- POVEZANI DRUG Z DRUGIM: s predstavniki domačih in evropskih inštitucij bomo naslovili povezovanje in krepitev verig oskrbe s hrano, vključno z ukrepi za spodbujanje povezovanja.
- POVEZANI Z GOSPODARSTVOM: ekonomski in kmetijski strokovnjaki nam bodo predstavili napovedi gospodarskega okolja, trende na kmetijskih trgih in pomembnosti poročanja o trajnosti
- POVEZANI Z NARAVO: naslovili bomo izzive in priložnosti podnebnih sprememb ter označevanje porekla živil v sosednji Avstriji.
Drugi dan kongresa bo:
- namenjen poslovnemu zajtrku s kadrovskimi vsebinami, gostili bomo tudi predstavnike gospodarstva ter v sproščenem pogovoru naslovili ekipno delo za uspeh celotne organizacije.
Za več informacij se obrnite na: info@zzs.si